autograf.hr

novinarstvo s potpisom

 
Ukrajina zastava

UKRAJINA ČIM PRIJE U EUROPSKU UNIJU!!

EU zastava

Posljednji je čas da se zaustavi insolvencijsko uhljebništvo

AUTOR: Ivica Grčar / 11.05.2021.

ivica-grcar-3U Općinskom radnom sudu u Zagrebu zaprimljeno je od 1. siječnja do 30. travnja 2021. godine 13.471 tužba. Ida Vrančić, sutkinja i glasnogovornica zagrebačkog radnog suda kaže da je ”u tijeku postupak ažuriranja zaprimljenih 13.471 predmeta i dodjele u rad sucima” (čitati: svi ti predmeti još nisu ni došli do sudaca).

Tako veliki rast broja tužbi radnom sudu (vjerojatno ne samo u Zagrebu) ukazuje na izgledni rast insolventnosti nakon zemljotresa i pandemijske krize kod (doskora) produktivnih građana, zaposlenih, ali i manjih poslodavaca.

U režimskim medijima uoči lokalnih izbora na veliko se raspravlja o tome kako će se nakon donošenja novoga zakona o radu, čim sindikati prihvate prijedloge vlade, stvoriti mogućnosti za sto tisuća novih radnih mjesta.

Za nadolazeći novi val pada platežnih mogućnosti i kod sve donedavno produktivnih građana, međutim, puno ozbiljnije se pripremaju insolvencijski uhljebi, dio odvjetnika i javnih bilježnika, službenika paraupravne Financijske agencije, tzv. stečajnih upravitelja i povjerenika za stečaj potrošača itd.

Lokalni izbori trebaju se održati 16. svibnja 2021. godine, a već za 27. svibnja zakazan je ”stručni skup hrvatskih pravnika o insolvencijskom i ovršnom pravu”.

Za nadolazeći novi val pada platežnih mogućnosti i kod sve donedavno produktivnih građana ozbiljnije se pripremaju insolvencijski uhljebi, dio odvjetnika i javnih bilježnika, službenika paraupravne Financijske agencije, tzv. stečajnih upravitelja i povjerenika za stečaj potrošača itd.

U pozadini zanimanja stranačkog žurnalizma za ”sto tisuća novih radnih mjesta”, prema najavama, u Ministarstvu pravosuđa se za uhljebe insolvencijskog prava ubrzano priprema predlaganje povećavanja broja javnih bilježnika, proširivanje ovlasti javnih bilježnika i na poslove upisa u zemljišne knjige, uvođenje online dražbi nekretnina (izravna internetski povezana prodaja na daljinu) i ostalo sa svrhom povećanja učinkovitosti postupaka insolvencijskog prava.

Insolvencijski uhljebi osposobljavaju se (za veće zarade) u rastućem broju insolvencijskih postupaka ”pred paraupravnom Financijskom agencijom” (čitati za upravne postupke zapljena novca s računa u bankama i predloženim pljenidbama nekretnina i prodajom tako zaplijenjenih nekretnina na online dražbama) sve samo temeljem vjerovnikovih tzv. vjerodostojnih knjigovodstvenih isprava ovjerenih kod javnih bilježnika bez sudskog dokazivanja stvarnog nastanka duga.

Takvi upravni postupci (pred paraupravnom Financijskom agencijom, odvjetnicima, javnim bilježnicima i ostalim insolvencijskim uhljebima) ne vrijede izvan Hrvatske ni u jednoj zemlji članici Europske unije, a ni u većini civiliziranih zemalja u svijetu.

Za državljane drugih članica Europske unije ovršne isprave ovjerene u Hrvatskoj samo kod javnih bilježnika ne mogu nikada postati ovršne u drugim državama članicama Europske unije, niti se prema, u međuvremenu donesenoj, odluci Suda EU-a u Luxemburgu smiju u Hrvatskoj primijeniti na državljane svih ostalih zemalja članica EU-a.

Prema Uredbi Europske unije broj: 1215/2012 Republika Hrvatska je kao članica Europske unije građanima ostalih zemalja članica Europske unije morala priznati prava koja svojim građanima uskraćuje (pogledati: Za blokirane je Uredba EU ”svjetlo na kraju tunela”, objavljeno na ovom portalu 26. srpnja 2018.).

I tako eto i do danas Republika Hrvatska postupa prema svojim građanima kao građanima Europske unije ”drugoga reda”, ustraje u proširenjima kršenja temeljnih ljudskih prava svojih građana i predlaganjem zapljene nekretnina u upravnim postupcima bez formalnog sudskog nadzora.

Priča se u krugovima ”insolvencijskih pravnih stručnjaka” još i o tome da se nova javnobilježnička mjesta predlažu da bi se ”zbrinulo” djecu pravosudnih dužnosnika, primjerice, da se dva nova javnobilježnička mjesta, jedno u zagrebačkoj Dubravi i drugo u obližnjim Sesvetama moraju otvoriti za dvojicu sinova Ante Galića, predsjednika Visokog upravnog suda.

Slično kao što se moralo zaposliti kao suca u zagrebačkom Trgovačkom sudu sina Đure Sesse, predsjednika Državnog izbornog povjerenstva i Vrhovnog suda.

Na ”stručnom skupu hrvatskih pravnika o insolvencijskom i ovršnom pravu” zakazanom za 27. svibnja 2021. godine bi:

– Željko Šimić, sudac Visokog trgovačkog suda trebao održati predavanje o novinama u ostvarivanju tražbina.

– Jelena Čuveljak iz istog suda o novinama u stečajnom i predstečajnom postupku.

– Ksenija Flack-Makitan iz Trgovačkog suda u Varaždinu o održavanjima ročišta na daljinu u predstečajnim i stečajnim postupcima.

– Dejan Bodul, docent na Pravnom fakultetu u Rijeci o profesionalizaciji stečajnih upravitelja.

– Kristijan Cinotti, ovlašteni porezni savjetnik o tome kako utvrditi moguću nelikvidnost poduzeća.

– Jasna Gažić Ferenčina iz Općinskog građanskog suda u Zagrebu o povjerenicima u stečaju potrošača.

U Ministarstvu pravosuđa se za uhljebe insolvencijskog prava ubrzano priprema predlaganje povećavanja broja javnih bilježnika, proširivanje ovlasti javnih bilježnika i na poslove upisa u zemljišne knjige, uvođenje online dražbi nekretnina i ostalo sa svrhom povećanja učinkovitosti postupaka insolvencijskog prava

– Damir Kontrec iz Vrhovnog suda o novinama u ovrhama temeljem vjerodostojne isprave.

– Helena Majić, ustavnosudska savjetnica o Konvenciji za zaštitu ljudskih prava i praksi u hrvatskom ovršnom sustavu

– Sandra Cindrić iz Fine o ovrhama na novčanim tražbinama koje provodi paraupravna Fina itd.

Postavlja se pitanje etičnosti predavanja sudaca ”insolvencijskim stručnjacima” o temama o kojima će naknadno kao suci odlučivati u sudskim postupcima koji će im biti dodijeljeni u rad.

S obzirom na to da se ”insolvencijske stručnjake” osposobljava ovog puta za rješavanja insolvencije pretežno produktivnog dijela građana, upada u oči činjenica da među temama i predavačima nema nikoga i ničega o gospodarskom kriznom menadžmentu, o specijalistima za osposobljavanje dužnika da ponovno profitabilno posluju.

Takozvani preustroj u stečaju je isprazna pravna besmislica bez specijalista za osposobljavanje dužnika prije krize produktivnih da započnu ponovno poslovati profitabilno.

Posljednji je trenutak da se zaustavi insolvencijsko uhljebništvo i bezočno zarađivanje na nevoljama produktivnih građana nakon zemljotresa i krize zbog pandemije korone.

 

UKOLIKO VAM SE TEKST DOPADA I VOLITE NEZAVISNO I KVALITETNO NOVINARSTVO, VI MOŽETE PODRŽATI AUTOGRAF PA I NAJMANJOM MOGUĆOM UPLATOM NA NAŠ RAČUN, PREKO PAYPAL-A, POZIVOM NA BROJ 060 800 333 ILI SLANJEM SMS PORUKE NA 647647 UZ KLJUČNU RIJEČ DEMOS. HVALA! ZA VIŠE INFORMACIJA I PRECIZNE UPUTE KLIKNITE OVDJE.

Još tekstova ovog autora:

     Sudionici izbora su nasamareni – apstinenti imaju pravo
     Hoće li policija na birališta privoditi izborne apstinente?
     Prijavljujem Plenkovića zbog prijetnje DORH-u i USKOK-u
     Sudstvo i soc-skrbitelji žive od medijske šutnje
     Urušavanje koruptivnog sustava vlasti u pravosuđu
     Mediji u koruptivnoj mreži vlasti
     Nelagoda u javnosti zbog hrvatske pristranosti
     Peticija HND-a radi zaštite ''ficleka'' iz kaznenih istraga
     Djecu od dvije i pet godina soc-skrbitelji vratili majci
     Četrdeset godina od ''unapređenja'' urednika za kurira

> Svi tekstovi ovog autora
  • DNEVNI TWEEt DRAGE PILSELA

  • MOLIMO VAS DA PODRŽITE AUTOGRAF UPLATOM PREKO PAYPAL-A:
  • ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    VRIJEME SUODGOVORNOSTI – ostale emisije

     

  • vrijeme i suodgovornosti

  • Facebook

  • Donacije

  • Cigle

  • ekumena

  • javni servis

  • prometej

  • argentinski roman

  • povratak adolfa pilsela

  • u što vijerujemo

  • fraktura 1