autograf.hr

novinarstvo s potpisom

 
Ukrajina zastava

UKRAJINA ČIM PRIJE U EUROPSKU UNIJU!!

EU zastava

Otišao je Gordon Fee, velikan duha, riječi i znanosti

AUTOR: Peter Kuzmič / 29.10.2022.

Peter Kuzmič

Američko-kanadski profesor biblijskih znanosti dr. Gordon Fee (1934.-2022.) je izuzetno snažno utjecao na moju profesionalnu formaciju i ministerijalnu ravnotežu.

Na postdiplomskom studiju na Wheatonu bio je mentor moje magistarske disertacije ”The Text of the Gospel of John in Writings of Theodoret of Cyrus”. U tom istraživačkom radu se preklapaju znanstvene discipline patrologije i tekstualne kritike Novoga zavjeta (NZ).

Taj nagrađeni znanstveni rad mi je uz novčani dar donio i punu stipendiju za doktorski studij na prestižnom Harvard University.

U radu sam analitički i statistički argumentirano potvrdio pouzdanost i značaj rekonstrukcije izvornog (grčkog) teksta NZ-a na temelju citiranosti u djelima crkvenih otaca.

U tom području novozavjetne znanosti Gordon Fee će ostati zapamćen kao pionir i legendarni utemeljitelj novog smjera novozavjetnih studija. Njegova je znanstvena karijera otpočela detaljnom komparativnom analizom Papyrusa 66, jednog od najranijih i najkompletnije sačuvanih manuskripata novozavjetnog teksta.

Gordona Feeja osim kao visoko rangiranog znanstvenika prati i reputacija strastvenog propovjednika iznimne elokvencije i pastoralne relevancije. Poznato je da su se na njegovim akademskim predavanjima događala transformativna obraćenja slušatelja.

To je potvrđeno i od sudionika zajedničkih konferencija American Academy of Religion i Society of Biblical Studies na čijim je platformama održao hvaljene znanstvene rasprave iz tekstualne kritike NZ-a. Jedan danas visoko rangiran sveučilišni profesor je javno svjedočio kako je postao iskustveni kršćanin na Feeovom teoretskom referatu o starim papirusima novozavjetnih tekstova.

Fee je zahvalnički i ponosno svjedočio da je autentične kršćanske vrednote naslijedio i naučio od svojih pentekostnih roditelja. Otac Donald je bio ordiniran propovjednik Assemblies of God, vodeće pentekostne denominacije u Americi, a majka Grace je bila kćerka pastora istoimene Crkve.

Fee je volio sport i od mnogih je bio hvaljen kao odličan košarkaš. On me upoznao s profesionalnom American Basketball asocijacijom i poveo u Chicago na prve košarkaške NBA utakmice gdje sam ga upoznao i kao strastvenog navijača.

Kada smo u Zagrebu u listopadu 1972. godine otvarali Biblijsko-teološki institut (prethodnicu Evanđeoskog teološkog fakulteta) Fee je na moj poziv bio inauguralni govornik.

Ako je glavom bio znanstvenik Fee je srcem bio misionar. Predavao je i propovijedao u mnogim zemljama svijeta na svim kontinentima. Vrlo često je iz svojih honorara i ušteđevine sam platio putne troškove i troškove boravka u zemljama u kojima je služio.

Bio je izuzetno nesebičan i darežljiv čovjek, koji je živio skromnim životnim stilom i kada je kao autor bestselera imao velika primanja.

U Jugoslaviju (i kasnije Hrvatsku) je dolazio dvadesetak godina, svake godine, predavati na ETF-u u Zagrebu i Osijeku i na konferencijama za duhovne radnike. Njegova supruga Maudine je kao magistra psihoterapije u dva navrata održala upečatljive seminare u Osijeku i Subotici.

Jedne godine je na predavanja u bivšu Jugoslaviju stigao iz Afganistana gdje je dobio kožnu zarazu te je zbog tijela krcatog osipima završio u karanteni u bolnici u Novom Sadu.

Vrlo rado je dolazio u Osijek gdje je u prepunoj sinagogi držao predavanja koja se i danas pamte i prepričavaju, posebice izlaganja o Kraljevstvu Božjem kao središnjoj temi Isusova života i učenja te egzegezu Prve poslanice Korinčanima.

O Korinčanima je napisao po mišljenju mnogih stručnjaka najbolji komentar ikada napisan. Neki novozavjetničari to tvrde i za njegove komentare Pastoralnih poslanica (Timoteju i Titu).

Naslijedio je glasovitog britanskog bibličara F. F. Brucea kao glavni urednik najčitanije serije novozavjetnih komentara – New International Commentary of the New Testament.

Fee je u stručnoj javnosti prepoznatljiv kao vodeći ekspert za pneumatologiju i gore spomenutu tekstualnu kritiku Novoga zavjeta.

Napisao je popularan udžbenik za biblijsku egzegezu, a zajedno s Douglasom Stuartom, kolegom s Gordon-Conwella, dva bestselera, popularnu hermeneutiku ”How to Read the Bible for All it’s Worth” i uvodničko-panoramski ”How to Read the Bible Book by Book”. Prva je izdana na hrvatskom jeziku u dvama neovisnim prijevodima.

Fee je osim biblijskih komentara i hermeneutičkih priručnika poznat i po svojim spisima u kojima se zalaže za ravnopravnost žena te za njihovu ordinaciju, što su mu zamjerili neki fundamentalistički krugovi, posebice među južnim baptistima i konzervativnim pentekostalcima.

Iako ordinirani duhovnik Skupština Božjih, Fee je ipak u nekoliko navrata uvjerljivo polemizirao s nekim njihovim definicijama duhovnih iskustava i prakse te čak i doprinio da se neka doktrinalna pitanja iznova stave na dnevni red i redefiniraju.

Njegova biblijska utemeljenost, egzegetska dosljednost i preciznost artikulacije su uvijek bili sjajno argumentirani i kontekstualno uvjerljivi.

Fee je ostavio snažan trag i kao jedan od najuglednijih članova u glasovitom Committee on Bible Translations (CBT). Suradnici drže da se u gotovo svakom poglavlju prijevoda ”New International Version” (NIV) mogu pronaći optimalna prevodilačka rješenja koja su neki proglasili ”feezmima”.

Kao stručnjak za prevođenje Biblije je skupa s kolegom Markom Straussom objavio smjerodavnu ”How to Choose a Traslation for all it’s Worth”.

U tom kontekstu moram spomenuti obostranu radost susreta kada sam ga na Bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu upoznao s mojim doktorvaterom Bonaventurom Dudom, našim najboljim prevoditeljem Biblije.

Fee je na svima trima fakultetima na kojima je predavao (Wheaton, Gordon-Conwell i Regent u Vancouveru) bio biran od studenata i kolega za najboljeg profesora fakulteta.

Usput ću na kraju spomenuti da mi je desetljećima na Gordon-Conwellu bila čast raditi u prekrasnom i prostranom uredu u kojem je Fee napisao neka od svojih slavnih djela.

Hvala, Gordone, na uzoru vjernika i znanstvenika koji se nikada nije stidio Evanđelja. Hvala ti što si svojim vatrenim propovijedanjem i predavanjima prožetim ljubavlju prema Isusu i slušateljima pomogao u rušenju predrasuda prema visokom teološkom obrazovanju i kritičkom razmišljanju u postkomunističkim zemljama.

Euharisto adelfos mou en agape Hristou.

 

UKOLIKO VAM SE TEKST DOPADA I VOLITE NEZAVISNO I KVALITETNO NOVINARSTVO, VI MOŽETE PODRŽATI AUTOGRAF PA I NAJMANJOM MOGUĆOM UPLATOM NA NAŠ RAČUN ILI PREKO PAYPAL-A. HVALA! ZA VIŠE INFORMACIJA I PRECIZNE UPUTE KLIKNITE OVDJE.

Još tekstova ovog autora:

     Cvjetnica – spomen na Isusov mesijanski ulazak u Jeruzalem
     Religijska slika svijeta se mijenja
     Diana Budisavljević: najbolji ljudi u najgorim vremenima
     Molitva: Neka nas kroz 2024. prate pax et bonum
     Mir Božji – Hristos se rodi!
     O Božiću treba razmišljati kao o središtu ljudske povijesti
     Volonteri su dragovoljni dobrohotnici
     Još jednom o duhovnim (pro)buđenjima
     Suvremena Amerika je nezamisliva bez duhovnih probuđenja
     Protiv svakog nasilja, posebno nasilja nad ženama i djecom

> Svi tekstovi ovog autora
  • DNEVNI TWEEt DRAGE PILSELA

  • MOLIMO VAS DA PODRŽITE AUTOGRAF UPLATOM PREKO PAYPAL-A:
  • ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    VRIJEME SUODGOVORNOSTI – ostale emisije

     

  • vrijeme i suodgovornosti

  • Facebook

  • Donacije

  • Cigle

  • ekumena

  • javni servis

  • prometej

  • argentinski roman

  • povratak adolfa pilsela

  • u što vijerujemo

  • fraktura 1