autograf.hr

novinarstvo s potpisom

 
Ukrajina zastava

UKRAJINA ČIM PRIJE U EUROPSKU UNIJU!!

EU zastava

Opravdano odsutan, ali je još uvijek tu, živ

AUTOR: Svjetlana Hribar / 24.02.2020.
Svjetlana Hribar

Svjetlana Hribar

Na sahrani Miljenka Smoje, pričaju Viktor, Boris i Predrag, što bi voljeli da o njima, jednog dana kada umru, govore nad odrom.

“Ja bih volio”, započe Viktor, “da kažete kako sam bio istinoljubiv i pošten čovjek kojemu je jedno ljudsko biće bilo važnije od cijele države.” “Ja bih volio da kažete kako sam volio ljude i kako sam imao mnogo prijatelja”, doda onda Boro, a Predrag će na kraju: “Ja bih volio da kažete: Ljudi, eno se miče!”

Predragova želja iz Kožinog ponoćnog vica, made by Boris Dežulović, ostvarila se. Na našim prostorima NITKO, nakon smrti, nije toliko živo prisutan u javnosti kao Predrag Lucić.

Na našim prostorima nitko, nakon smrti, nije toliko živo prisutan u javnosti kao Predrag Lucić. Otkako je napustio ovaj svijet 10. siječnja 2018. godine, društvene mreže nisu prestale živjeti na tragu njegova prebogatog opusa i njegove razbarušene a tako savršeno posložene osobnosti! Štoviše, njegovi prijatelji i oni koji bi to htjeli biti, nastavljaju obilježavati njegov rođendan

Otkako je napustio ovaj svijet 10. siječnja 2018. godine, društvene mreže nisu prestale živjeti na tragu njegova prebogatog opusa i njegove razbarušene a tako savršeno posložene osobnosti!

Štoviše, Predragovi prijatelji i oni koji bi to htjeli biti, nastavljaju obilježavati njegov rođendan, pa je tako 12. veljače, u splitskom klubu Quasimodo, Boris Dežulović – nakon cjelovečernje evokacije uspomena na Predraga – čestitao prepunoj dvorani Predragov 56-ti rođendan i pozvao ih da se okupe istog datuma i sljedeće godine!
Društvene mreže iste su večeri preplavili filmići s te splitske večeri, na kojoj se čitalo, recitiralo i pjevalo stihove Predraga Lucića! Često je govor bio prekidan smijehom, jer su Predragovi satirični stihovi i misli aktualni i danas!

I upravo zato, jer je njegova ostavština tako živa, a zahvaljujući prijateljima živi i dalje, okupljeni na Predragovom rođendanu imali su osjećaj – kako je to rekao Boris Dežulović – da je slavljenik “opravdano odsutan”, ali je još uvijek tu, živ…

No kao što je za života izazivao istovremeno pohvale i reakcije pune mržnje, Predrag to čini i dalje.

U našim malim sredinama kojima su društvene mreže došle “kao naručene”, gdje svatko tko se zna potpisati misli da umije i pisati, i čitati –slažu se na portalima kojekakve bedastoće pa i gadosti, ne poštuje se ništa i nikoga; postavljaju se priglupe teze i pitanja, likuje se prizivajući osvetu nad izdajnicima domovine, a sve to jedino ukazuje na bijedu obrazovanja i nisku svijest, pri čemu ništa – ni “pisce” ni “govornike” – ne potiče na širenje znanja, ne izaziva na čitanje!

rihubA baš to čitanje bilo je Predragu najvažnije još od školskih dana. Bio je živa enciklopedija na svaku temu i svoje je znanje širio oko sebe u koncentričnim krugovima…

Neki stariji su zaboravili, a mlađi ne znaju, da su Predrag&prijatelji bili neprijatelji i u danas omraženom socijalizmu, a da bi se devedesetih – samo nastavljajući kritizirati društvo u kojem živimo (a koje permanentno daje štofa za kritiku) – preko noći prometnuli u neprijatelje novih režima, bez obzira na stranku koja je formirala Vladu.

Baš zato su Feral i Predragove satirične pjesme, knjige Viktora Ivančića i Borisa Dežulovića – povijest našeg vremena, a oni koji vide “dalje od vlastita nosa” smatraju te autore već sada – junacima našeg doba!

Nije čudno kad tako misle oni koji su čitali Feral devedesetih i koji tvrde da bi – da nije bilo ove satirične i kritične novine – poludjeli! Ali je najblaže rečeno čudno kad na festivalima i predstavljanjima knjiga feralovaca – srećemo sve mlađu publiku!

Potpuno neočekivan događaj zbio se prošlog petka u Rijeci, gdje je – u sklopu Književnog programa “Rijeka riječi” i s njim povezanog izbornog predmeta Kreativno čitanje i pisanje, održan susret učenika Prve riječke hrvatske gimnazije s Borisom Dežulovićem. Spomenutu predmetnu i izbornu nastavu vode profesorice Helena de Karina i Sandra Vidović, a u okviru programa učenici se bave recentnom hrvatskom književnom produkcijom koja uključuje i satiru, pa tako proučavaju satirični književni opus Predraga Lucića.

Neki stariji su zaboravili, a mlađi ne znaju, da su Predrag&prijatelji bili neprijatelji i u danas omraženom socijalizmu, da bi se devedesetih preko noći prometnuli u neprijatelje novih režima, bez obzira na stranku koja je formirala Vladu. Baš zato su Feral i Predragove satirične pjesme, knjige Viktora Ivančića i Borisa Dežulovića – povijest našeg vremena, a oni koji vide “dalje od vlastita nosa” smatraju ih već sada junacima našeg doba!

A tko bi im o Predragu Luciću mogao govoriti bolje od njegovog prijatelja i duhovnog subrata Borisa Dežulovića!

U dvorani Rihuba (u suorganizaciji naklade “Val”) okupili su se učenici trećih i četvrtih razreda, ali i nešto “odraslije” publike. Moderatori susreta – Morana Mladić i Tomas Kurbanović, učenici koji su dio ekipe što objavljuje i školski list KULT – pokazali su zrelost, informiranost, ali i zdrav kritički odmak prema svom okruženju!

Boris Dežulović govorio je o prvom susretu s Predragom Lucićem na kojem nisu odmah “kliknuli”, ali su se već na drugom bacili na posao uređujući Feral, u odsutnosti Viktora Ivančića (koji je bio na odsluženju vojnog roka, JNA). Urednički i novinarski dvojac bio je toliko uspješan, da je već peti broj Ferala u njihovom izdanju bio – zabranjen!

Dežulović je pričao o vremenu kada su živjeli za novinarstvo i kad je imperativ reportaže s ratišta bio jači od straha za vlastiti život… Ali i godinama kada su Feralovi novinari upravo zbog beskompromisnog pisanja primali ozbiljne prijeteće poruke i bili permanentno tuženi za svoj rad.

– Sve procese na hrvatskim sudovima Feral je izgubio, naplaćali smo se silnih odšteta i kazni, mada se s vremenom pokazalo da je sve o čemu smo pisali bila istina…, rekao je Dežulović.

Potpuno neočekivan događaj zbio se prošlog petka u Rijeci, gdje je – u  sklopu Književnog programa “Rijeka riječi” i s njim povezanog izbornog predmeta Kreativno čitanje i pisanje, održan susret učenika Prve riječke gimnazije s Borisom Dežulovićem. Spomenutu predmetnu i izbornu nastavu vode profesorice Helena de Karina i Sandra Vidović, a u okviru programa učenici se bave recentnom hrvatskom književnom produkcijom koja uključuje i satiru, pa tako proučavaju satirični književni opus Predraga Lucića

Riječki su gimnazijalci burnim odobravanjem i smijehom popratili snimku izvedbe Melodija Rijeke i Šušaka, u kojoj su Lucić i Dežulović “opjevali” riječku situaciju, konkretno braniteljske reakcije na Frljićev teatar. Boris je pročitao neke Predragove, ali i svoje satirične tekstove, pa je neminovno uslijedilo i pitanje o njihovom uvrštavanju u školsku lektiru.

Dežulović je objasnio da je to što Lucića i feralovaca nema u lektiri – sasvim očekivano, štoviše, baš dobro, jer je lektira nešto kanonizirano, što učenicima, u pravilu, ide na živce!

– Mi smo “antilektira”, ono što se – kad smo bili srednjoškolci – čitalo ispod klupe! Zato smatram da je dobro da smo van lektire – sve ima svoje razloge, zaključio je Dežulović.

U završnici susreta s učenicima, Dežulović im je umjesto savjeta prenio ono što bi im i Predrag Lucić rekao, a to je da manje vremena provode na pametnim telefonima, a više se posvete čitanju!

– Predrag je, kao srednjoškolac, tjerao članove svog banda da čitaju grčke klasike, kasnije francuske, pa Kafku… stalno šireći popis knjiga koje im je preporučivao za čitanje, a sam je bio fanatični čitač, rekao je Dežulović. –U vrijeme Ferala nije bilo interneta i Predrag je bio naš Google! Za sve što nismo znali ili smo željeli provjeriti – zvali smo Predraga. Zato, čitajte, istražujte, ne družite se na društvenim mrežama nego razgovarajte i razmjenjujte svoja iskustva, dodao je Dežulović napominjući kako je oduševljen što su baš učenici inicirali ovaj susret, moderirali ga i pokazali se vrlo upućenima u vrijeme Ferala, koji je izlazio prije njihova rođenja!

 

UKOLIKO VAM SE TEKST DOPADA I VOLITE NEZAVISNO I KVALITETNO NOVINARSTVO, VI MOŽETE PODRŽATI AUTOGRAF PA I NAJMANJOM MOGUĆOM UPLATOM NA NAŠ RAČUN, POZIVOM NA BROJ 060 800 333 ILI SLANJEM SMS PORUKE NA 647647 UZ KLJUČNU RIJEČ DEMOS. HVALA! ZA VIŠE INFORMACIJA KLIKNITE OVDJE.

 

 

Još tekstova ovog autora:

     Ujedinilo nas je sjećanje na Valtera Dešpalja i Cellomaniju
     Ne ljutite se na kazalište
     Dubravka Vrgoč: Želim teatar u gradu i grad u teatru
     Rockeri i filharmoničari na dočeku Nove. U čemu je problem?
     Propuštena šansa da se Rijeka i Trst ujednačeno razvijaju
     Quo vadis, HP?
     Treba li se radovati jačanju turizma u Rijeci?
     Tinka Kalajžić i riječki gimnazijalci ne boje se migranata
     U El Shattu se živjelo utopiju
     Ljeto na Kantridi – festival na Morskom prascu

> Svi tekstovi ovog autora
  • DNEVNI TWEEt DRAGE PILSELA

  • MOLIMO VAS DA PODRŽITE AUTOGRAF UPLATOM PREKO PAYPAL-A:
  • ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    VRIJEME SUODGOVORNOSTI – ostale emisije

     

  • vrijeme i suodgovornosti

  • Facebook

  • Donacije

  • Cigle

  • ekumena

  • javni servis

  • prometej

  • argentinski roman

  • povratak adolfa pilsela

  • u što vijerujemo

  • fraktura 1