autograf.hr

novinarstvo s potpisom

 
Ukrajina zastava

UKRAJINA ČIM PRIJE U EUROPSKU UNIJU!!

EU zastava

U stadion Maksimir sasuli milijune. Petrovu bolnicu nisu takli!

AUTOR: Ante Tomić / 28.03.2020.

AUTOGRAF Ante Tomić 4Prije petnaestak dana, dok se ovo ludilo polako zahuktavalo i još smo samo slutili razmjere užasa koji će nas pogoditi, jedna od zadnjih vijesti koje nisu bile o koronavirusu, bila je vijest da će se napokon, hvala dragome Bogu, rušiti stari i graditi novi stadion u Maksimiru.

Blaženo ravnodušna na globalnu zarazu, zatvorene aerodrome, karantene, inkubaciju, prevenciju, dezinfekciju, nestašicu zaštitnih maski, manjak respiratora, na Talijane koji su u susjedstvu počeli umirati kao muhe na kraju ljeta, zagrebačka je gradska vlast svečano objavila kako nećemo još dugo biti ruglo kojima se i FIFA i UEFA smiju, igrati na neuvjetnom, malom ubogom provincijskom igralištu otprije sto godina, već ćemo podići impozantno zdanje od betona, čelika i stakla kakvo i priliči dvadeset prvom stoljeću i nogometnoj moći i ugledu svjetskih viceprvaka.

Kad shvatite kako zaključuju najbolji među nama, pomislite da možda i nije loše da su se u potresu rušile zgrade i Sabora i Vlade na Markovu trgu, kao i katedrala na susjednom brijegu, da su se u jednom trenutku opasno zaljuljala središta i svjetovne i crkvene vlasti u Hrvatskoj. Lakoumnici poput nas zaista ne zaslužuju vladati ni sa čim

Vrijedi to upamtiti, u kakvim smo poremećenim iluzijama živjeli takoreći pet minuta prije nečuvene zdravstvene katastrofe nakon koje će uslijediti rušenje svih sustava, i socijalni, i ekonomski, i prometni, i kulturni, doslovno svaki zamislivi slom.

Kad shvatite kako zaključuju najbolji među nama, pomislite da možda i nije loše da su se u potresu rušile zgrade i Sabora i Vlade na Markovu trgu, kao i katedrala na susjednom brijegu, da su se u jednom trenutku opasno zaljuljala središta i svjetovne i crkvene vlasti u Hrvatskoj. Lakoumnici poput nas zaista ne zaslužuju vladati ni sa čim.

Kad je u nedjelju rano ujutro stravično zatutnjalo negdje odozdo iz zemlje, kad su zidovi počeli s praskom pucati i rušiti se grede i cigle po trudnicama u Klinici za ženske bolesti i porode u Petrovoj ulici, samo zahvaljujući prisebnosti osoblja nitko nije stradao. Sestre i liječnici brzo su ispraznili zgradu i nastavili posao na otvorenome, nije bilo vremena da odu negdje. Prve su bebe uskoro zakmečale u automobilima na bolničkom parkiralištu.

Zgrada u Petrovoj, doznali smo na internetu, izgrađena je prema prilagođenom projektu paviljona ginekološko-opstetricijske klinike nerealizirane Zemaljske bolnice na Šalati iz 1908. godine. Prema programu dr. Franje Dursta, arhitekt Ignjat Fischer projektirao je modernu i funkcionalnu zgradu, a gradnju je poslije Prvog svjetskog rata dovršio ing. Iso Menzer. Otvorena je 1921., uskoro će biti sto godina kako postoji i sve to vrijeme nije se mnogo mijenjala. Nije bilo potreba za tim, ili nam se barem tako činilo.

Premda su Maksimirski stadion i Petrova bolnica po prilici istovremeno građeni, o prvom su objektu nadležni u svim političkim sustavima neusporedivo više brinuli. U nekoliko su ga navrata širili i modernizirali, ali sve uzalud.

Posljednji put, prije dvadesetak godina, po nalogu Franje Tuđmana je podignuta nova, nerazmjerno velika ružna sjeverna tribina s pročeljem od plavog stakla i nizom do dana današnjeg neuseljenih poslovnih prostora. Taj je stadion oduvijek, od samog početka trajna frustracija svih vlasti. Bezbrojne su milijune i dinara, i kuna, i maraka, i eura, u svim živim i mrtvim valutama lopatama ubacili u njega, a on je, da ga jebeš, sve gore izgledao.

U Petrovoj, s druge strane, nisu valjda ni štekere mijenjali. Bolnica je izgledala kao prvog dana, mogao si u njoj snimati filmove s radnjom iz Prvog svjetskog rata, priče o zabranjenoj ljubavi časnih sestara koje njeguju ranjenike s Galicijskog fronta. I baš nitko nikad nije rekao je li zgradi možda istekao vijek trajanja, da bi je trebalo srušiti i podići novu.

U Petrovoj, s druge strane, nisu valjda ni štekere mijenjali. Bolnica je izgledala kao prvog dana, mogao si u njoj snimati filmove s radnjom iz Prvog svjetskog rata, priče o zabranjenoj ljubavi časnih sestara koje njeguju ranjenike s Galicijskog fronta. I baš nitko nikad nije rekao je li zgradi možda istekao vijek trajanja, da bi je trebalo srušiti i podići novu

Ni Milana Bandića i njegove suradnike nije uzrujavalo da je to jedna neuvjetna, mala provincijska rađaonica koja ne ispunjava naše demografske želje i postignuća.

Sve dok nas potres u nedjelju ujutro nije osvijestio. Prizori rodilja u šlafrocima, s bebama u naručju na snijegu ispred napukle bolnice i navijača koji su se organizirali da isele postelje i medicinsku opremu stare austrougarske zgrade, otkrili su nam kakve smo nezrele budale, nesposobni organizirati svoje živote.

Ali, dobro, nije da to nismo znali. Svaki put kad ulazite iz pravca Lučkog u Zagreb, pa slijeva gledate gradilište one nesretne bolnice u Blatu, koje već trideset pet godina trune zaraslo u šikaru, dok se sdesna diže bijela Arena na Laništu, golemo zdanje koje smo podigli za jedno zaboravljeno rukometno prvenstvo i otad uvrh glave triput napunili, shvaćate kako smo ovdje beznadni.

Ne razlikujemo bitno od sporednog. Ne znamo gdje nam je glava, a gdje guzica.

(Prenosimo s portala Slobodne Dalmacije).

 

UKOLIKO VAM SE TEKST DOPADA I VOLITE NEZAVISNO I KVALITETNO NOVINARSTVO, VI MOŽETE PODRŽATI AUTOGRAF PA I NAJMANJOM MOGUĆOM UPLATOM NA NAŠ RAČUN, POZIVOM NA BROJ 060 800 333 ILI SLANJEM SMS PORUKE NA 647647 UZ KLJUČNU RIJEČ DEMOS. HVALA! ZA VIŠE INFORMACIJA KLIKNITE OVDJE.

Još tekstova ovog autora:

     Nepismene poruke potencijalnih ubojica političara
     Zamalo je krunidba propala, ali se pojavio on, Grlić Radman!
     Lidija Bačić bila bi uspješnija ministrica od Branka Bačića
     Plenković živi isključivo od plaće? Ha, ha, ha, ha, ha...
     Želim živjeti u zemlji u kojoj će čistačice uzimati dva soma
     DORH-ov idiotizam koji će dugo biti teško nadmašiti
     Prelake i bespomoćne žrtve Maje Đerek
     Zašto naše übermensche vrijeđaju narodnjaci?
     Dan kada sam počeo cijeniti lezbijke i transrodne osobe
     Maji Đerek na isto dođe antikvarijat ili fast food

> Svi tekstovi ovog autora
  • DNEVNI TWEEt DRAGE PILSELA

  • MOLIMO VAS DA PODRŽITE AUTOGRAF UPLATOM PREKO PAYPAL-A:
  • ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    VRIJEME SUODGOVORNOSTI – ostale emisije

     

  • vrijeme i suodgovornosti

  • Facebook

  • Donacije

  • Cigle

  • ekumena

  • javni servis

  • prometej

  • argentinski roman

  • povratak adolfa pilsela

  • u što vijerujemo

  • fraktura 1