autograf.hr

novinarstvo s potpisom

 
Ukrajina zastava

UKRAJINA ČIM PRIJE U EUROPSKU UNIJU!!

EU zastava

Sanader nije kriv. Marija koja je isprosila 1,5 kunu je?

AUTOR: Kristijan Grđan / 16.11.2022.

Kristijan Grđan

Jedna od najznačajnijih vijesti prošloga mjeseca u Hrvatskoj bila je oslobađajuća presuda Ivi Sanaderu od optužbe za ratno profiterstvo u aferi Hypo.

Kao ishod višegodišnje pravne zavrzlame proizašlo je da iznos od 3,6 milijuna kuna za koji se optuženik okoristio ne predstavlja ”iznos nerazmjerne imovinske koristi koji bi doveo u pitanje funkcioniranje države u vrijeme rata”, kako je obrazložila predsjednica sudskog vijeća.

Krajem tog istog mjeseca, Prekršajni sud kaznio je s deset dana uvjetnog zatvora 66-godišnju staricu Mariju koja je u studenom prošle godine, ne ukrala, nego od građana isprosila 1.50 kuna (jednu kunu i pedeset lipa) i taj joj je novčani iznos oduzet te je po pravomoćnosti presude postao imovinom Republike Hrvatske.

Kako stoji u izrečenoj presudi, starica je ”zatečena kako od prolazećih građana ispruženom rukom traži milostinju u vidu novca, ističući svoje teško materijalno stanje… To je kod nekih građana izazvalo samilost i suosjećanje, te su istoj davali novac, dakle, odavala se prosjačenju”.

I što bi sada starica? Nije krala, nije se okoristila, samo je prosila i to što je isprosila joj je oduzeto. Odakle joj kao korisnici centra za socijalnu skrb novci da može platiti skupe odvjetnike koji će ju po raznim visokim sudovima braniti od optužbe zbog tako strašne štete koju je nanijela hrvatskom društvenom poretku i državnoj opstojnosti?

Naime, u mirnodopsko vrijeme, kod građana je izazvala samilost i suosjećanje. Pa ako već građani jedni prema drugima imaju te tako opasne emocije, sigurno ih neće imati policija kao inicijator prekršajnog progona, a nikako ih neće imati sudac jednog prekršajnog suda.

Unatoč tome što Prekršajni zakon propisuje institut beznačajnog prekršaja, koji kaže da nema prekršaja, iako su ostvarena njegova bitna obilježja, ako je stupanj ugrožavanja ili povrede javnog poretka, društvene discipline i društvenih vrijednosti neznatan i ne postoji potreba da počinitelj bude kažnjen.

Naravno da će pravni stručnjaci reći da postoje bitne razlike između beznačajnosti djela i nerazmjerne imovinske koristi, međutim ono što je ovdje stvarno bitno jest i da su građani jednaki pred zakonom, pa ako je Ivo Sanader imao pravo na oslobođenje od optužbe za 3.6 milijuna kuna nezakonito stečene imovinske koristi jer ta korist u ratno doba nije bila nerazmjerna, onda je i starica Marija imala pravo da ju se oslobodi optužbe jer je djelo koje je ona počinila bilo toliko beznačajno da je njezin prekršajni progon naprosto teška osobna i profesionalna sramota za onog policijskog službenika koji je potpisao njezin optužni prijedlog i za onog prekršajnog suca koji je potpisao njenu presudu.

Dok se na kriminalce, naročito one koji su se okoristili o državni proračun, gleda sa samilošću i suosjećanjem, na siromašne građane se gleda podozrivo i s osudom i to naročito od strane države.

Statistički podaci Državnog zavoda za statistiku pokazuju sve veći broj hrvatskih građana u riziku od siromaštva, stopa rizika od siromaštva je u 2021. godini iznosila 19.2 posto. U istoj godini, stopa teške materijalne i socijalne deprivacije, koja se odnosi na one koji žive u kućanstvima koja si ne mogu priuštiti najmanje sedam od trinaest stavki materijalne i socijalne deprivacije, iznosila je 3.5 %.[i]

Država je putem Zakona o socijalnoj skrbi propisala niz pomoći koje mogu ostvariti samci i kućanstva s iznimno niskim ili nikakvim prihodima. Institut pomoći koji je direktno povezan s ciljem ublažavanja posljedica siromaštva jest minimalna zajamčena naknada. Iznos zajamčene minimalne naknade za radno sposobnog samca u ovom trenutku iznosi 1.000 kuna mjesečno. Najviši iznos od 1.350 kuna mjesečno može ostvariti samohrani roditelj potpuno nesposoban za rad.[ii]

Na ove radno sposobne korisnike zajamčene minimalne naknade država gleda već unaprijed podozrivo pa Zakon o socijalnoj skrbi propisuje načelo quid pro quo. Tako su radno sposobni korisnici zajamčene minimalne naknade dužni raditi za opće dobro bez naknade. Trajanje takvog rada propisano je od 60 do 90 sati.

Dakle, radno sposoban korisnik zakonski je dužan, onda kada ga se pozove na rad za opće dobro, raditi i više od polovice radnog vremena za naknadu koju mu u iznosu od 1.000 kuna daje država.

Prije nekoliko dana, upravo je 400 radno sposobnih korisnika zajamčene minimalne naknade u Osijeku dobilo pozive da se odazovu na rad za opće dobro. Četiri sata dnevno radit će na održavanju gradske čistoće i zelenila, uređivat će groblja i prati vozila gradskog prijevoza.[iii]

Minimalna plaća za pola radnog vremena u Hrvatskoj iznosi u neto iznosu 1.875 kuna, s time da su uz to radniku plaćeni i pripadajući doprinosi. Naravno da će svakome tko je radno sposoban to biti poticaj da što prije pronađe posao, ali gdje?

U gospodarski osiromašenoj Slavoniji iz koje je mladost pobjegla glavom bez obzira, sada teško zapošljivi radno sposobni preostali stanovnici imaju šansu da rade za opće dobro svoje lokalne samouprave.

Usporedbe radi, za ”plaću” od 6,25 kuna po satu, a to konvertirano otprilike u 0.80 eura poslodavac u Njemačkoj bi bio kazneno gonjen radi iskorištavanja i uspostave ropstva. Dotle Hrvatska kao članica Europske unije i koja je tako ponosno ušla u eurozonu, svojim siromašnim građanima samilosno i suosjećajno nudi odnos robovlasništva.

Jedno od najvećih djela ruske književnosti ”Zločin i kazna” Fjodora Mihajlovića Dostojevskog dobilo je ozbiljnu konkurenciju u hrvatskom društvu. Klasik hrvatske stvarnosti – Siromaštvo i kazna – ima i svojeg Raskoljnikova, onoga kojeg je Hrvatska demokratski odabrala.

____________________

[i] Državni zavod za statistiku, Pokazatelji siromaštva i socijalne isključenosti u 2021., 15. srpnja 2022.

[ii] https://gov.hr/hr/zajamcena-minimalna-naknada/714, uvid na dan 14.11.2022.

[iii] https://sib.net.hr/vijesti/osijek/4295070/radno-sposobni-korisnici-socijalne-pomoci-u-osijeku-morat-ce-radit-za-opce-dobro-a-bit-ce-kaznjeni-ako-odbiju/?fbclid=IwAR3p8a59Vyq8-n3n14fdQBEn0JGpGSeVpS87elix_C_be1vLPuoucuBAiys, uvid na 14.11.2022.

 

UKOLIKO VAM SE TEKST DOPADA I VOLITE NEZAVISNO I KVALITETNO NOVINARSTVO, VI MOŽETE PODRŽATI AUTOGRAF PA I NAJMANJOM MOGUĆOM UPLATOM NA NAŠ RAČUN ILI PREKO PAYPAL-A. HVALA! ZA VIŠE INFORMACIJA I PRECIZNE UPUTE KLIKNITE OVDJE.

Još tekstova ovog autora:

     Oportunističko iskorištavanje homofobije u političke svrhe
     U prljavom sustavu pravosuđu nitko ne vjeruje
     Svi zajedno protiv fašizma u Njemačkoj!
     Pravda za Split Pride 2011.
     Ugled policije spašava uklanjanje kukolja iz žita
     Ženomrzačko smo društvo jer se nasilje nad ženama ne osuđuje
     ''Fali ti jedan papir'' za presađivanje organa
     Građanska smrt za osobe s invaliditetom u Hrvatskoj
     ''Vili, daj ostavku!'' Da, zašto ministar ne da ostavku?
     ''Ne lamačite jezičinama'' nije standard liječničke komunikacije

> Svi tekstovi ovog autora
  • DNEVNI TWEEt DRAGE PILSELA

  • MOLIMO VAS DA PODRŽITE AUTOGRAF UPLATOM PREKO PAYPAL-A:
  • ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    VRIJEME SUODGOVORNOSTI – ostale emisije

     

  • vrijeme i suodgovornosti

  • Facebook

  • Donacije

  • Cigle

  • ekumena

  • javni servis

  • prometej

  • argentinski roman

  • povratak adolfa pilsela

  • u što vijerujemo

  • fraktura 1