autograf.hr

novinarstvo s potpisom

 
Ukrajina zastava

UKRAJINA ČIM PRIJE U EUROPSKU UNIJU!!

EU zastava

Popis stanovništva i višestruki nacionalni identiteti

AUTOR: Damir Grubiša / 03.09.2021.
Damir Grubiša

Damir Grubiša

U riječkom dnevniku na talijanskom jeziku La Voce del Popolo istaknuti komentator tog lista, Dario Saftich, izrazio je zabrinutost zbog mogućnosti da se nastavi trend smanjivanja broja pripadnika talijanske manjine u Hrvatskoj u popisu stanovništva 2021.

Nije to prvi popis koji iznosi na vidjelo probleme nacionalnih manjina. Smanjenje broja pripadnika talijanske narodnosti primijećeno je već u popisima iz 2001. i 2011. Nije se to dogodilo samo talijanskoj manjini, već i drugim manjinama.

Već je 2001. godine postavljeno pitanje o izjavi o nacionalnoj pripadnosti i materinjem jeziku ispitanika. Tada je vruća tema bilo drastično opadanje broja pripadnika srpske manjine u ukupnom broju hrvatskog stanovništva.

Organizacije civilnog društva, odnosno nevladine udruge za ljudska prava, za izgradnju mira i promicanje suživota u poslijeratnom razdoblju, kao i udruge srpske narodne manjine upozoravale su javnost da se može očekivati drastičan pad broja Srba u popisu stanovništva Republike Hrvatske.

Takav pad se očekivao ne samo zbog masovnog egzodusa srpskog stanovništva 1995. za vrijeme vojne operacije ”Oluja”, već i zbog oklijevanja izjave o vlastitom nacionalnom opredjeljenju izazvanom osjećajem nelagode i čak i straha da se bude proglašenim drugačijim u atmosferi nacionalističke euforije i trijumfalizma koja je prevladavala u jednom dijelu medija i hrvatskog političkog establišmenta.

Komentator riječkog dnevnika La Voce del Popolo Dario Saftich izrazio je zabrinutost zbog mogućnosti da se nastavi trend smanjivanja broja pripadnika talijanske manjine u Hrvatskoj u popisu stanovništva 2021

Očekivalo se, tada, od vlade lijevog centra predvođene socijaldemokratom Ivicom Račanom da će napraviti iskorak i pridonijeti stvaranju atmosfere u kojoj će biti moguće slobodno izjašnjavanje vlastitog nacionalnog opredjeljenja, bez bojazni od reperkusija, u atmosferi tolerancije i suživota, dakle, normalizacije nakon ratnih strahota.

Zbog toga su i zagovornici ljudskih prava predlagali primjenu jedne ”fleksibilne metodologije” u odnosu na izjašnjavanje o etničkoj pripadnosti i o materinjem jeziku.

Bojazan nije bila neosnovana: došlo je do drastičnog pada broja pripadnika srpske narodnosti, više od onoga što su predviđali demografi i sociolozi.

Razlozi ovom padu, izvan poznatih povijesnih i političkih razloga, mogu se pripisati i mješovitim brakovima čija su se djeca morala opredijeliti za nacionalnost jednog ili drugog roditelja.

Na izjašnjavanje je svakako djelovalo i opredjeljenje mnogih pripadnika nacionalnih manjina, ne samo srpske, da se izjašnjavanjem za pripadnost hrvatskoj narodnosti bolje uklope u svoju radnu i životnu sredinu i da se eventualno ne izlažu tihom ostracizmu i ponavljanju nesretnih situacija iz devedesetih, kada su pripadnici nacionalnih manjina bili podvrgnuti atmosferi netolerancije, gubitka posla i izolaciji.

To se nije dogodilo samo pripadnicima srpske nacionalnosti, već i skoro svim drugim etničkim zajednicama, uključujući i talijansku manjinu.

Slično se dogodilo i za vrijeme popisa stanovništva u Hrvatskoj 2011., s tom razlikom da je tada na vlasti bila koalicija desnog centra (predvođena Jadrankom Kosor), za koju se ideološku orijentaciju i u političkoj teoriji inače smatra da pokazuje manji senzibilitet prema nacionalnim manjinama, naročito u uvjetima nacionalne homogenizacije i prevlasti nacionalizma u javnom diskursu, kao što iznosi i jedan od najistaknutijih modernih politologa Norberto Bobbio.

No u Hrvatskoj na tom planu i nije bilo veće razlike između dvaju blokova, lijevoga centra i onoga desnog centra.

A sada se nalazimo pred mogućim ponavljanjem i potvrđivanjem trenda ovih dvaju prošlih popisa stanovništva, a to je smanjenje broja pripadnika nacionalnih manjina.

To je posebno osjetljivo i za talijansku manjinu, koja je, osim što je izložena i ”većinskoj akulturaciji”, izložena i egzodusu zbog ekonomskih faktora, deindustrijalizacije zemlje, mogućnosti boljeg zapošljavanja u susjednoj Italiji i Europskoj uniji.

Ali, baš zato što smo sada u Europskoj uniji, moguće je primijeniti fleksibilnije kriterije i u popisu stanovništva, one koje sugerira i Eurostat – Europski ured za statistiku, koji je, sugerirajući primjenu načela supsidijarnosti i prilikom popisa stanovništva, usvojio i ”Načela i preporuke za popis stanovništva i kućanstava” Odjela za ekonomska i socijalna pitanja UN-a, usvojenih 1958., ali nadopunjenih u više navrata, a posljednji put 2007.

Ako vidimo koje su to preporuke, onda je bitna ovdje preporuka državama-članicama da nacionalnu pripadnost stanovništva tretira kao ”proces, a ne kao statički koncept”, i zato nacionalna klasifikacija mora biti ostvarena s ”mobilnim granicama” i u popis stanovništva treba uključiti i uporabu materinjih jezika – u množini, tamo gdje postoji ne samo bilingvizam, već i tradicionalna uporaba više materinjih jezika u mješovitim brakovima i u zemljama tradicionalnog, povijesnog bilingvizma (kao kod nas, na primjer, Istra i Rijeka).

Što znače ove preporuke UN-a, koje recipira i EU na razini sugestije i preporuke? To znači da su u suvremenom, globaliziranom i multikulturnom svijetu, mogući i višestruki nacionalni identiteti.

Države moraju, prema preporuci UN-a, pokazati posebni senzibilitet prema takvim pojavama dvostrukog nacionalnog identiteta, i zato treba omogućiti da se u popisu stanovništva onaj tko to želi izjasni kao pripadnik dvaju naroda, da bude, recimo, i Hrvat i Talijan, a da mu materinji jezik nije samo jedan, već dva – hrvatski i talijanski

Moguće je da jedan pojedinac ne osjeća pripadnost samo jednom nacionalnom opredjeljenju, već je obilježen višestrukim nacionalnim identitetom.

I, što je najvažnije, države moraju, prema preporuci UN-a, pokazati posebni senzibilitet prema takvim pojavama, i zato treba omogućiti da se u popisu stanovništva onaj tko to želi izjasni kao pripadnik dvaju naroda, da bude, recimo, i Hrvat i Talijan, a da mu materinji jezik nije samo jedan, već dva – hrvatski i talijanski.

To bi, naravno, prema tradicionalnom poimanju nacionalne pripadnosti značilo pravu subverziju, jer nacionalni stereotipi traže decidirano opredjeljenje, a takvo dvostruko izjašnjavanje bi zamrsilo račune onima koji špekuliraju s brojem stanovnika jedne ili druge nacionalnosti.

Uostalom, u nekim zemljama, kao i u Francuskoj, ne postoji izjašnjavanje po nacionalnoj pripadnosti u popisu stanovništva, jer je bitna ”građanskost” (ne građanstvo, kako se ponekad prevodi francuski pojam citoyennité), kako ju objašnjava francuski filozof Étienne Balibar, pa u Francuskoj nema nacionalnih manjina.

To bi značilo, na primjer, da se jedan stanovnik krajeva u kojima postoji tradicija mješovitih brakova, ili povijesnog multikulturalizma, može izjasniti kao istovremeno i pripadnik dvaju naroda, i da je odrastao s dvama materinja jezika, odnosno materinjim i očinskim jezikom.

To je budućnost naše Europe, kaže Balibar, a ako jednom dođe do realizacije ”sve tješnje unije među Europljanima”, kako je to pisalo u propalom Europskom ustavu, to će biti moguće u budućim popisima stanovništva.

A sada, moramo se ”pošlihtati” po nacionalnom ”befelu”, i očekivati nastavak ovog, i za manjine a i za većinu, nesretnog trenda opadanja broja pripadnika nacionalnih manjina u Hrvatskoj.

 

UKOLIKO VAM SE TEKST DOPADA I VOLITE NEZAVISNO I KVALITETNO NOVINARSTVO, VI MOŽETE PODRŽATI AUTOGRAF PA I NAJMANJOM MOGUĆOM UPLATOM NA NAŠ RAČUN ILI PREKO PAYPAL-A. HVALA! ZA VIŠE INFORMACIJA I PRECIZNE UPUTE KLIKNITE OVDJE.

Još tekstova ovog autora:

     Karnevalski kič ocvale monarhije
     Je li doista Zapad obećao da se NATO neće širiti na Istok?
     Nemoć Europske unije pred stradanjem Ukrajine
     Korak pred nuklearnu katastrofu
     Ukrajina, godinu dana kasnije
     Hrvatska, kao i EU, boluje od endemskog virusa korupcije
     Pogrešni način uvođenja eura. Vlada mora smanjiti PDV!
     Kako da se odužimo Sloveniji?
     Politika (ni)je korupcija: slučaj Europskog parlamenta
     U Schengenu: Hrvatska sada mora iskazati svoj europeizam

> Svi tekstovi ovog autora
  • DNEVNI TWEEt DRAGE PILSELA

  • MOLIMO VAS DA PODRŽITE AUTOGRAF UPLATOM PREKO PAYPAL-A:
  • ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    VRIJEME SUODGOVORNOSTI – ostale emisije

     

  • vrijeme i suodgovornosti

  • Facebook

  • Donacije

  • Cigle

  • ekumena

  • javni servis

  • prometej

  • argentinski roman

  • povratak adolfa pilsela

  • u što vijerujemo

  • fraktura 1