autograf.hr

novinarstvo s potpisom

 
Ukrajina zastava

UKRAJINA ČIM PRIJE U EUROPSKU UNIJU!!

EU zastava

Plenković i Grabar-Kitarović posvađali su nas sa svima

AUTOR: Robert Bajruši / 28.09.2017.
Robert Bajruši

Robert Bajruši

Ako u ovdašnjoj politici postoji mantra koja neprekinuto traje dulje od četvrt stoljeća, tada je to sigurno teorija o bijegu Hrvatske s Balkana i priključivanju razvijenim državama Srednje i Zapadne Europe. Od prvog predsjednika Franje Tuđmana na čiju je inicijativu u Ustav dodana zabrana bilo kakvog ponovnog ulaska u jugoslavenske asocijacije pa do Kolinde Grabar-Kitarović, koja posljednje dvije godine gura projekt Tri mora, postoji ta konstanta, u kojoj “izlazak” s Balkana predstavlja nacionalno-civilizacijski imperativ.

Pobornici ove strategije iznijet će brojne argumente, od stoljetne pripadnosti hrvatskih zemalja Habsburškoj monarhiji, Austro-ugarskoj i Veneciji, preko zajedničkog katoličkog nasljeđa pa do činjenice da je Hrvatska tijekom četiri ratne godine, stvarno skupo platila izlazak iz nekadašnje federacije.

U načelu, sve je to uglavnom točno, ali pritom su zagovornici ove teorije redovito činili jednu te istu pogrešku – zaboravljali kako bi odlazak sa Zapadnog Balkana trebao pratiti i raskid s politikom koju simboliziraju ksenofobija, svađe sa susjedima i nepridržavanje potpisanih dogovora

U načelu, sve je to uglavnom točno, ali pritom su zagovornici ove teorije redovito činili jednu te istu pogrešku – zaboravljali kako bi odlazak sa Zapadnog Balkana trebao pratiti i raskid s politikom koju simboliziraju ksenofobija, svađe sa susjedima i nepridržavanje potpisanih dogovora.

Hrvatska je, uostalom, primljena u EU kako bi svojim primjerom i politikom utjecala da ostale države u regiji počnu usvajati europska pravila, a ne zato jer su u Bruxellesu zaključili da u Zagrebu vlada ekonomska i demokratska idila.

Umjesto toga, današnja Hrvatska je u sukobima sa svim zemljama u okruženju, i odnosi eskaliraju, iako su na čelu države nekadašnji diplomati, Andrej Plenković i Kolinda Grabar-Kitarović.

Ova vlast je obećavala bijeg s Balkana, a ispada kako Hrvatska nikada nije bila dublje u balkanskom glibu nego je sada, i iz tjedna u tjedan redaju se sporovi s državama u okruženju.

Daleko od toga da je odgovornost isključivo na hrvatskim vlastima, međutim, sve je očiglednije kako nema kvalitetne strategije prema regiji. Jer, iole mudra politika pokušala bi izbjeći u isto vrijeme opasan rast tenzija sa Slovenijom, ucjena iz Mađarske, iznošenje teško dokazivih podataka o porastu islamskog ekstremizma u BiH, uz permanentno loše odnose sa Srbijom.

Iz Vlade i s Pantovčaka će odgovoriti kako su oni u pravu, a svi ostali u krivu, ali je li baš tako?

Recimo, prije mjesec i pol protiv Hrvatske su se udružile Srbija, BiH, Crna Gora i Makedonija, zbog pravilnika Ministarstva poljoprivrede kojim je drastično poskupio fitosanitarni pregled voća i povrća koje se uvozi iz tih zemalja.

Hrvatska je, uostalom, primljena u EU kako bi svojim primjerom i politikom utjecala da ostale države u regiji počnu usvajati europska pravila, a ne zato jer su u Bruxellesu zaključili da u Zagrebu vlada ekonomska i demokratska idila

Koliko je inteligentna bila ova odluka pokazuju službeni podaci Državnog zavoda za statistiku, prema kojima je Hrvatska u prvih šest mjeseci 2017. u zemlje CEFTA-e izvezla robe i usluga vrijedne 8,4 milijarde kuna, a od toga poljoprivrednih proizvoda za 304 milijuna eura.

Drugim riječima, zbog samo jedne provokacije Ministarstva poljoprivrede prema balkanskih državama, bila je ugrožena trećina hrvatskog poljoprivrednog izvoza, koliko se plasira u zemlje regije.

Ili to što će predsjednica Grabar-Kitarović u subotnjem intervjuu za Jutarnji list zaključiti kako su odnosi sa susjedima bili zapostavljani godinama, a ona ih se od početka mandata trudi popraviti.

Dodat će da se radi o proaktivnoj politici, i zatim, u cilju smirivanja situacije na svoj način, dodati “ne mogu se oteti dojmu da smo ja osobno, ali i Republika Hrvatska pod orkestriranim napadima koji dolaze od onih koji jednostavno ne žele ostvariti ulazak u EU i NATO.

Zato me osobno pogađa ova kampanja iz BiH, jer je dijalog i proaktivna politika temelj moje politike”.

Samo što je ona, nekoliko dana ranije na Malti izjavila kako “retorika koja stiže iz Bosne i Hercegovine prema Hrvatskoj nije zdrava i prijateljska”.

Iako su iz Sarajeva demantirali Kolindine tvrdnje o tisućama muslimanskih radikala u BiH, i objasnili kako se radi o najviše stotinjak takvih ekstremista, hrvatska predsjednica mjesecima ciklički plasira teško dokazive tvrdnje koje dodatno nepotrebno antagoniziraju odnose posebno s bošnjačkim političarima u najvažnijoj susjednoj državi za Hrvatsku.

U isto vrijeme, zbog odbijanja da se prihvati haaška arbitraža o graničnim sporovima sa Slovenijom, eurozastupnik Ivan Jakovčić izjavljuje kako “moli Boga da ne dođe do incidenata”, a slovenski premijer Miro Cerar otkazuje najavljeni dolazak u Zagreb nakon što je Andrej Plenković u New Yorku rekao da je upravo Hrvatska ta koja se pridržava međunarodnog prava.

Hrvatska je primljena u EU kako bi pozitivno utjecala na države u regiji, ali sama neće uspjeti napustiti Balkan sve dok se ne riješi svoje balkanske politike

Čak je i bivša ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić, koja je sto posto podržavala izlazak iz arbitraže, bila prisiljena ocijeniti Plenkovićev nastup kao apsolutno štetan i nediplomatski.

Kao da sve to nije dovoljno, i aktualna šefica diplomacije Marija Pejčinović-Burić će ovih dana hladno kazati da je “pitanje arbitraže došlo kao slijed jedne ucjene koju je Hrvatska imala tijekom pregovora o ulasku u Europsku uniju”.

Drugim riječima, “sada smo ušli u EU pa vi ucjenjujte koga želite, baš nas briga što smo potpisali”, poruka je koju šalju visoki predstavnici Hrvatske vlade.

I tko će onda povjerovati kako je Hrvatska ostavila Balkan, kada se nije u stanju riješiti balkanske politike.

(Prenosimo s portala Jutarnjeg lista).

Još tekstova ovog autora:

     Kako vrijeme odmiče tako situacija postaje sve iracionalnija
     Političari, biskupi i HAZU prešućuju val mržnje prema ćirilici
     Izbori će pokazati je li Hrvatima dosadila korupcija
     Odgovor Srbiji? Lakše da smo počistili ispred vlastitog praga
     Tko je u zatvoru zbog korupcije, osim Sanadera?
     Dokad će Vukovar biti talac radikala
     18.11. treba obilježavati, ali nije dan koji treba praznovati
     HDZ nikada nisu vodili siromasi
     Dokad će stranačke knjižice biti glavni uvjet za položaje?
     Tko se veseli ratu unutar HDZ-a, može očekivati dobru zabavu

> Svi tekstovi ovog autora
  • DNEVNI TWEEt DRAGE PILSELA

  • MOLIMO VAS DA PODRŽITE AUTOGRAF UPLATOM PREKO PAYPAL-A:
  • ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    VRIJEME SUODGOVORNOSTI – ostale emisije

     

  • vrijeme i suodgovornosti

  • Facebook

  • Donacije

  • Cigle

  • ekumena

  • javni servis

  • prometej

  • argentinski roman

  • povratak adolfa pilsela

  • u što vijerujemo

  • fraktura 1