autograf.hr

novinarstvo s potpisom

 
Ukrajina zastava

UKRAJINA ČIM PRIJE U EUROPSKU UNIJU!!

EU zastava

Misterij Arafatove smrti, otkud smrtonosni polonij

AUTOR: Marko Barišić / 08.11.2013.

Izrael je u četvrtak objavio kako nije otrovao bivšega palestinskog čelnika Jasera Arafata koji je umro 2004. godine. ”Nikada nismo donijeli odluku o tome da mu fizički naškodimo”, rekao je ministar energetike u izraelskoj vladi Silvan Shalom, koji je u to vrijeme bio ministar vanjskih poslova i član užeg kabineta vlade.

 

Arafatova udovica Suha u srijedu navečer objavila je da su nalazi forenzičkih testova švicarskoga Sveučilišta u Lausanni pokazali da je umro od trovanja radioaktivnim polonijem. Istraživanja su provedena na uzorcima Arafatovih kostiju, rebrima i zdjelici, ekshumiranima prošle godine.

 

To nije, međutim baš bilo tako. Ili nije sasvim dokazano. Naime, istraživanja su pokazala neuobičajeno visoku razinu smrtonosnog izotopa polonija, čak 18 puta veću od normalne. Arafat je prije smrti progutao smrtonosni radioaktivni polonij, i to nije moglo biti slučajno, potvrdili su švircarski znanstvenici.”Ne možete slučajno ili dobrovoljno apsorbirati  izvor polonija, to nije nešto što se pojavljuje u prirodnoj sredini”, rekao je novinarima Patrice Mangin, direktor laboratorija koji je obavio analizu Arafatove odjeće. François Bochud, direktor Instituta za radiofiziku Sveučilišta u Lausanni potvrđuje da je Arafatu pronađen plutonij, ali ne vjeruje da je Arafat umro od posljedica takva trovanja.

 

Polonij je pronađen i u zemlji gdje je Arafat pokopan. Zbog toga se s velikom vjerojatnošću može tvrditi da je bivši palestinski lider otrovan. I poznati američki forenzičar i patolog Dave Barclay nakon objave tih nalaza ustvrdio je  da je siguran kako je Arafat ubijen. Pitanje je jedino tko je to učinio.

 

Godine 2004. bivši palestinski vođa živio je u svojoj rezidenciji u Ramallahu. Bio je već u godinama, ali relativno dobroga zdravlja. Pozlilo mu je 12. listopada 2004. poslije večere. Osjećao je mučninu i bolove, povraćao je. Njegov osobni liječnik dijagnosticirao je gripu. Kako mu se stanje pogoršavalo, najprije je prebačen u Jordan, a potom u Pariz. Nije mu bilo pomoći. Umro je  11. studenoga 2004. u 75. godini života.

 

Tijekom ekshumacije prošle godine s Arafatova tijela uzeto je 60 uzoraka tkiva. Trećina je predana švicarskim znanstvenicima, trećina ruskoj ekipi koju su angažirale palestinske vlasti, a ostatak francuskoj vladi koja je pokrenula i istragu o njegovu ubojstvu. Sada se čekaju rezultati nalaza iz Moskve.

 

Polonij je vrlo rijedak otrov. Nalazi se u uranu. Do njega se može doći jedino posredstvom vlada. Nije opasan za zdravlje ako se nalazi izvan tijela. Međutim, ako se unese u organizam tekućinom ili hranom, postaje smrtonosnim. Najpoznatiji slučaj trovanja polonijem jest smrt Aleksandra Litvinenka, bivšeg KBG-ova agenta koji je živio u Londonu, a bio je žestoki kritičar vladavine Vladimira Putina.

 

Njemu je, kako je u svojoj optužnici ustvrdio britanski javni tužitelj, prema zapovijedi ruske vlade polonij stavljen u čaj. Nije mu bilo pomoći. Naglo je oslabio, izgubio kosu, počeli su mu otkazivati vitalni organi. Liječnici mu nisu mogli pomoći. Brzo je umro.

 

Nakon objave rezultata o pronalasku polonija u Arafatovu tijelu, dužnosnik Palestinske oslobodilačke organizacije (PLO-a) rekao je kako bi se o tome sada trebala provesti međunarodna istraga. ”Polonij posjeduju države, a ne pojedinci, što znači da je ovaj zločin počinila neka država”, rekao je Abu Yousef, član izvršnog odbora PLO-a.

 

Radikalni Hamas, koji pod svojom upravom drži Pojas Gaze, zatražio je od Palestinske samouprave u Ramallahu prekid mirovnog procesa s Izraelom  optužujući ih za Arafatovu smrt. Međutim, Izrael uporno niječe da ima bilo kakve veze s tim. ”Čak i da se radilo o trovanju, u to nije bio umiješan Izrael”, ponovio je Shalom, tadašnji ministar vanjskih poslova u vladi premijera Ariela Sharona, dodajući da je možda ”netko drugi iznutra o tome razmišljao ili imao računicu to napraviti”. Za istražitelje je i to jedna od opcija.

 

Švicarski znanstvenici kažu da se nisu bavili samo time što je uzrokovalo Arafatovu smrt, ali nisu niti zaključili tko ga je i kako ubio. Odgovore na to trebala bi dati francuska istraga, za koju se još ne zna kada bi mogla biti dovršena.

Još tekstova ovog autora:

     EU odbacio ruski veto na države bivšega SSSR-a
     Kina i Japan na rubu sukoba zbog otočja u Pacifiku
     Angela Merkel dogovorila veliku koaliciju sa SPD-om
     Škoti objavili vodič za neovisnost zemlje
     Prosvjednici u Ukrajini traže pridruživanje EU-u
     Dogovor velesila i Irana o nuklearnom programu
     Obamino pismo Karzaiju za novi sigurnosni pakt
     Berlusconi nepravomoćno osuđen na sedam godina zatvora
     Pakistanki Malali Yousafzai dodijeljena nagrada Saharov
     Al Qaida udarila na iransko veleposlanstvo u Bejrutu

> Svi tekstovi ovog autora
  • DNEVNI TWEEt DRAGE PILSELA

  • MOLIMO VAS DA PODRŽITE AUTOGRAF UPLATOM PREKO PAYPAL-A:
  • ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    VRIJEME SUODGOVORNOSTI – ostale emisije

     

  • vrijeme i suodgovornosti

  • Facebook

  • Donacije

  • Cigle

  • ekumena

  • javni servis

  • prometej

  • argentinski roman

  • povratak adolfa pilsela

  • u što vijerujemo

  • fraktura 1