autograf.hr

novinarstvo s potpisom

 
Ukrajina zastava

UKRAJINA ČIM PRIJE U EUROPSKU UNIJU!!

EU zastava

Kratka teorija putovanja i jedna pustinja

AUTOR: Autograf.hr / 15.04.2016.

Kratka teorija putovanja i jedna pustinjaKratka teorija putovanja i jedna pustinja predstavlja pravi izazov većini konvencija prihvaćenih u našoj književnosti, a koje se odnose na to kakva bi trebala biti formalna priroda pripovijetke.

Njegovih šest pripovijedaka što se otvaraju ljudskome iskustvu, smještajući nas u neki kutak svijeta – između šturih krajolika mediteranske obale i genijalnih stranica srpskoga pisca Milorada Pavića – označavaju ovdje putovanje. Zahvaljujući vrlo gipkoj prozi nomadske strukture koja se prilagođuje različitim duhovnim, fizičkim ili imaginarnim mjestima svake priče i krhkoj individualnosti njezinih stanovnika, Crusat vodi te pročišćene likove do ponora strahova, sumnja i žudnja što oblikuju suvremeni svijet.

Svi oni čekaju, traže ili istražuju mogućnost jednoga otkrića koje ne stiže do njihove obamrle sadašnjosti, a s druge strane, što je zanimljivo, nisu, čini se, sposobni poduzeti nikakav učinkovit potez, osim možda zavodljive Lene koja nam piše iz plutajućega svijeta snova.

Kao što navodi mistika sufističkoga pokreta, duša traži promjenu, pa stoga nepomičnost odgovara polaganoj smrti koja nas svugdje vreba, dok klizi sporednim likovima, praznim parkiralištima ili punim hotelima – i tu se javlja pustinja stvarnosti – u kojima smo, sretni ili ne, zatočenici, s time da nam sudbina ili slučajnost otkriva, kao u kakvoj eksploziji, autentično lice naše samoće.

Svi oni čekaju, traže ili istražuju mogućnost jednoga otkrića koje ne stiže do njihove obamrle sadašnjosti, a s druge strane, što je zanimljivo, nisu, čini se, sposobni poduzeti nikakav učinkovit potez, osim možda zavodljive Lene koja nam piše iz plutajućega svijeta snova

Riječ je o knjizi nagrađivanoga autora koja je, među ostalim, dobila nagradu Europske unije za književnost (EUPL) 2013. i izvrsne kritike kako u Španjolskoj, tako i u svijetu.

Kratka teorija putovanja i jedna pustinja knjiga je koju svakako treba preporučiti onima koji žele znati u kojem se smjeru razvija priča u 21. stoljeću: nema sumnje da je Cristian Crusat jedan od neustrašivih pionira u tom pogledu. JOSÉ MARTÍNEZ ROS, NOTODO.COM

Srećom, knjige kao što je Kratka teorija putovanja i jedna pustinja Cristiana Crusata uvjeravaju nas da još uvijek postoji nada za priču, da se može sagledati svijet u kojem živimo, sve manji i manji svijet, a istodobno, na drugi način, sve čudniji. (…) S jedne strane, pažljivo se izbjegavaju fatalističke poze i neokostumbrizam trenutačnih pseudočehovijanskih pripovjedača: njegovi likovi – izvučeni iz globalnoga svijeta, koji mogu živjeti u karavani u sjevernoameričkoj pustinji, voziti se cestom za Almeríju ili nam govoriti sa stranica nečije tuđe priče – predstavljeni su u jednom svakidašnjem životu koji će uskoro obasjati pentekostalni bljesak epifanije, otkrića, pustolovine, u kojem će doživjeti otkrivenje koje ih, u većini slučajeva, primorava da se suoče s autentičnim licem svoje samoće ili s osjećajima koje je teško prihvatiti, kao što se događa mladom zaljubljenom paru u priči kojom je naslovljena knjiga. S druge strane, Crusat gradi svoje pripovijesti – osim one u kojima je glavni lik prelijepa Lena koja je, nesumnjivo, proizašla iz srednjoeuropskih snoviđenja – polazeći od prepoznatljive i zbijene stvarnosti koja nam je svima poznata, iako se ne zaustavljamo uvijek kako bismo je promotrili: stvarnost je to turističkih objekata, golemih parkirališta i prepunih hotela, simboličkih scenarija 21. Stoljeća. JOSÉ MARTÍNEZ ROS, NOTODO.COM

O autoru

Cristian Crusat (1983.) autor je knjiga priča Estatuas (Kipovi), 2006. i Tranquilos en tiempos de guerra (Mirni u ratno doba), 2010. te Breve teoría del viaje y el desierto (Kratka teorija putovanja i jedna pustinja), 2011. Sve izvornike objavila je španjolska izdavačka kuća Pre-Textos. Živio je u Francuskoj, Maroku i Nizozemskoj. Riječ je o jednom od najznačajnijih mladih španjolskih autora. Objavio je eseje, prijevode i članke iz komparativne književnosti u raznim španjol­skim i južnoameričkim časopisima, kao što su Revista de Occidente, Letra Internacional, Punto de partida ili Revista Atlántica. Radi kao lektor za španjolski jezik u inozemstvu. Godine 2010. Crusat je dobio Međunarodnu nagradu za pri­ču ”Manuel Llano”, a 2013. nagradu Europske unije za književnost (EUPL) za knjigu Kratka teorija putovanja i jedna pustinja.

***

Naslov: Kratka teorija putovanja i jedna pustinja
Autor: Cristian Crusat
Nakladnik: Ljevak
Godina izdanja: 04/2015.
Broj stranica: 104
Uvez: tvrdi
ISBN: 978-953-303-829-2

Još tekstova ovog autora:

     In memoriam - Napustio nas je veliki Željko Senečić
     Promicati kulturu milosrđa
     Državni novac udruzi Željke Markić koja negira ljudska prava
     Hanuka
     Opravdano postojanje Nove ljevice
     Predlažemo Vladi RH da obešteti žrtve logora HVO-a
     Valja opet pročitati Tuđmanove izjave o BIH i HVO
     Kolinda Grabar-Kitarović prezire Haški sud i hvali ratnog zločinca
     Silovanu se ženu viktimizira i u miru
     Svjetski dan siromaha u Vatikanu

> Svi tekstovi ovog autora
  • DNEVNI TWEEt DRAGE PILSELA

  • MOLIMO VAS DA PODRŽITE AUTOGRAF UPLATOM PREKO PAYPAL-A:
  • ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    VRIJEME SUODGOVORNOSTI – ostale emisije

     

  • vrijeme i suodgovornosti

  • Facebook

  • Donacije

  • Cigle

  • ekumena

  • javni servis

  • prometej

  • argentinski roman

  • povratak adolfa pilsela

  • u što vijerujemo

  • fraktura 1