autograf.hr

novinarstvo s potpisom

 
Ukrajina zastava

UKRAJINA ČIM PRIJE U EUROPSKU UNIJU!!

EU zastava

Documenta: Zločin u Sotinu traži učinkovitiju istragu

AUTOR: autograf.hr / 15.10.2013.

Jučer su, na godišnjicu pada Sotina, mještani ispratili posmrtne ostatke 13 žrtava, nedavno ekshumiranih iz dviju masovnih grobnica i sjetili se svih ubijenih i nestalih. Za pronalazak tih žrtava zaslužne su ponajprije obitelji žrtava, koje dugi niz godina traže podatke, posmrtne ostatke i dokaze, a pridonijele su pokretanju kaznenoga postupka pred Tužilaštvom za ratne zločine Republike Srbije za zločin izvršen u Sotinu.

 

Trinaestero su mještana 26. prosinca 1991. godine zatočili, a sljedećega dana u prijepodnevnim satima kod stare ciglane i ubili pripadnici Teritorijalne obrane iz Sotina. Mjesto primarne i sekundarne grobnice, gdje su bila tijela žrtava, pokazala je osoba koju srbijansko tužiteljstvo tereti za navedeni zločin. Za očekivati je da će nakon ekshumacije i završene identifikacije žrtava biti podignuta optužnica za taj zločin.

 

Tijekom Domovinskog rata ubijena su 64 mještana Sotina različite životne dobi. Tri žrtve Sotina ubijene su 20./21. studenoga 1991. godine na Ovčari, posmrtni ostaci su ekshumirani iz masovne grobnice na lokalitetu ”Grabovo”. Jedna od žrtava, pripadnik MUP-a RH, uhićen je u Baranji i ubijen, a tijelo mu je pronađeno u masovnoj grobnici u mjestu Ćelije. Četiri žrtve iz Sotina ekshumirane su iz masovne grobnice na Novome groblju u Vukovaru. Deset žrtava iz Sotina ekshumirano je iz nekoliko grobova na Katoličkome groblju u Sotinu. Jedna žrtva iz Sotina ubijena je kod Doma tehnike u Borovu Naselju. Deset žrtava iz Sotina ekshumirano je iz masovne grobnice u Vučedolskim vinogradima blizu Sotina. Jedna žrtva ekshumirana je iz masovne grobnice u ritu kod Negoslavaca. Nakon što je bila maltretirana i silovana, ubijena je i bačena u masovnu grobnicu. Jedna žrtva ekshumirana je u Lovasu, a jedna u  Marincima.

 

Članovi obitelji dugi niz godina tragaju za podacima o mogućim lokacijama gdje su pokopana tijela preostalih nepronađenih žrtava iz Sotina. Traga se za još osamnaest žrtava Sotina, nestalih u periodu od listopada  do studenoga  1991. g. u Sotinu, Jakobovcu ili Vukovaru.

 

Županijsko državno odvjetništvo iz Vukovara podiglo je optužnicu protiv sedamnaest optuženika. Razdvojeni kazneni postupak proveden je protiv dvojice nazočnih optuženika. Jedan od njih umro je nakon prvostupanjske oslobađajuće presude. Drugi je pravomoćno oslobođen. U međuvremenu je protiv trojice optuženika obustavljen postupak zbog smrti.

 

Sve osobe s optužnice podignute u Republici Hrvatskoj nalaze se u Srbiji, nedostupne su pravosuđu RH. Članovi obitelji žrtava iz Sotina podnijeli su dokaze i zatražili od Tužilaštva za ratne zločine Srbije da pokrene istragu i podigne optužnicu za zločin izvršen u Sotinu. Temeljem Sporazuma o suradnji u progonu počinitelja kaznenih djela ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i genocida, potpisanog između Državnog odvjetništva Republike Hrvatske i Tužilaštva za ratne zločine Republike Srbije, ustupljeni su dokazi o počinjenom zločinu Tužilaštvu Srbije. Tužilaštvo za ratne zločine provodi istragu o zločinu počinjenom u prosincu 1991. godine nad mještanima Sotina.

 

Documenta poručuje: ”Podržavamo obitelji žrtava u njihovu zahtjevu da se otvori istraga i za zločin počinjen na Vučedolskim vinogradima, gdje su u masovnoj grobnici pronađena tijela žrtava iz Sotina, ubijenih u listopadu 1991. godine.”

 

Poginuli i nestali mještani Sotina u Domovinskom ratu:

 

Mijo Andrijanić, Stjepan Bestrcan, Snježana Blažević, Slavica Cicvarić, Mihovil Čeke, Hrvoje Đukić, Krešimir Đukić, Sidonija Đukić, Đuro Erdelji, Jozija Filipović, Kata Filipović, Marko Filipović, Martin Fišer, Smajo Halilović, Josip Hodovanj, Zvonko Horvatić, Marko Ivančić, Stjepan Juršić (otac), Stjepan Juršić (sin), Zvonko Juršić, Elizabeta Kamerla, Ante Korać, Đuro Kovač, Sidonija Kovač, Zlatko Krainović, Vinko Krešić, Anđelko Kunac, Darko Kušić, Magdalena Kušić, Marin Kušić, Marko Kušić, Nikola Kušić, Ljubica Željka Lemunović, Antun Luketić, Dražen Luketić, Hrvoje Ljubas, Tomislav Marinović, Vlatko Marinović, Ivica Matijašević, Josip Mikletić, Stjepan Mikulić, Josip Novak, Slavko Novak, Dragutin Počić, Đuro Počić, Petar Procek, Vladimir Radić, Antun Raguž, Marko Raguž, Mirjana Raguž, Miroslav Raguž, Andrija Rajs, Boris Rapčak, Đuro Rogić, Henrih Sili, Stjepan Šarik, Marin Škarica, Tomislav Špear, Stjepan Šter, Dražen Tolp, Vladimir Turba, Andrija Varga, Željko Vojković, Ivica Zrnić.

Još tekstova ovog autora:

     Nina Simone: Roman
     Knjiga mojih života
     Gabrijela ne smije umrijeti
     Alikvot
     Aktovka
     Standardni jezici i sociolekti u 21. stoljeću
     Sarina druga ljubav
     Narodni preporod u Istri (1860 – 1907)
     Saznanje i politika
     Prijateljstvo

> Svi tekstovi ovog autora
  • DNEVNI TWEEt DRAGE PILSELA

  • MOLIMO VAS DA PODRŽITE AUTOGRAF UPLATOM PREKO PAYPAL-A:
  • ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    VRIJEME SUODGOVORNOSTI – ostale emisije

     

  • vrijeme i suodgovornosti

  • Facebook

  • Donacije

  • Cigle

  • ekumena

  • javni servis

  • prometej

  • argentinski roman

  • povratak adolfa pilsela

  • u što vijerujemo

  • fraktura 1