autograf.hr

novinarstvo s potpisom

 
Ukrajina zastava

UKRAJINA ČIM PRIJE U EUROPSKU UNIJU!!

EU zastava

Dnevnik iz Guantanama

AUTOR: Autograf.hr / 18.03.2016.

Dnevnik iz GuantanamaGolema pobjeda u borbi za ljudska prava, iznimno važan izdavački pothvat, beskrajno važno svjedočanstvo – tek neki su od komentara kojima je popraćen izlazak knjige ”Dnevnik iz Guantanama“ Mohamedoua Oulda Slahija, potresnog svjedočanstva čovjeka koji je već 13 godina zatvoren u američkom logoru Guantanamo na Kubi zajedno s drugim muslimanima osumnjičenim za terorizam i suradnju s Al Qaidom iako nikakva optužnica protiv njega nije podignuta.

Mohamedou Ould Slahi rođen je 1970. godine u jednome mauritanskom gradiću. Dobio je stipendiju za studij u Njemačkoj gdje je nekoliko godina i radio kao inženjer. Početkom devedesetih godina dva puta bio je u Afganistanu da dade podršku tamošnjim mudžahedinima u borbi protiv prosovjetskih vlasti te je tamo došao u kontakt s Al Qaidom, ali je – kako tvrdi – 1993. godine s njom prekinuo svaku vezu. No, nakon terorističkog napada 11. rujna 2001. godine na New York i Washington američke su vlasti krenule u hvatanje svih onih za koje su sumnjali da su članovi Al Qaide.

Slahi se 2000. godine iz Njemačke vratio se u Mauritaniju. Sljedeće godine, na zahtjev Sjedinjenih Država, pod nikad dokazanom sumnjom da je član Al Qaide pritvorile su ga mauritanske vlasti i otpravile u zatvor u Jordanu; potom je prevezen u bagramsku zračnu bazu u Afganistanu te na koncu 5. kolovoza 2002. godine u američki zatvor u Zaljevu Guantanamo na Kubi gdje je podvrgnut teškome mučenju.

Godine 2005. Slahi je počeo raditi nešto jedinstveno. Naučio je engleski i na tom jeziku, u formi pisama odvjetnicima, počeo pisati dnevnik kako bi svi jednom saznali što se njemu, ali i stotinama drugih tamošnjih zatočenika u Guantanamu, događalo.

U svom dnevniku opisuje svakodnevni režim, kako izgledaju ispitivanja, detaljno opisuje svoj slučaj, što mu se tamo događalo, kako je bio podvrgnut fizičkom i psihičkom pritisku te mučenju, pa je jednom bio čak izveden i na lažnu egzekuciju, a sve to opisuje začuđujuće smireno, bez ikakvog vidljivog bijesa prema onima zbog kojih se tamo nalazi.

Njegovi odvjetnici godinama su se borili da dnevnik bude objavljen i da se s njega skine oznaka tajne. Nakon višegodišnje borbe s tajnim službama u tome su napokon uspjeli, iako je dnevnik drastično cenzuriran. Ali i tako okljaštreni Slahijev dnevnik izazvao je senzaciju.

Godine 2010. američki savezni sudac naložio je Slahijevo hitno puštanje, ali se vlada na tu odluku žalila. Vlada SAD-a nikada ga nije kazneno gonila ni zbog kakvog zločina, ali je i dalje zatočen u Guantanamu.

Borba za ljudska prava

Paralelno s izlaskom knjige, pokrenuta je i mrežna stranica na kojoj su objavljeni i originalni dijelovi Slahijeva rukopisa. Urednik Knjigu je uredio Larry Siems – poznati američki borac za ljudska prava i aktivist koji se bavi upravo mučenjima u Guantanamu, a do dnevničkih zapisa zatvorenog Slahija došao je preko njegovih odvjetnika.

Za njegov je slučaj čuo još i ranije kao jedan od najdrastičnijih primjera neutemeljenog pritvora i mučenja. Na mrežnoj su stranici i snimke dijelova dnevnika koje čitaju poznati pisci, glazbenici i umjetnici kao što su Hari Kunzru, Nick Cave, Brian Eno, Neil Gaiman, Alan Cumming, Colin Firth, Stanley Tucci, Benedict Cumberbatch, John Hurt…

Vidi: http://guantanamodiary.com/

Rekli su o ”Dnevniku iz Guantanama“:

Vizija pakla, strašnija od Orwella, strašnija od Kafke: stalno mučenje koje su propisali ludi doktori Washingtona (John le Carré)

Bit ćete potreseni do srži (Vanity Fair)

Najdublji dosad napisan iskaz onoga što znači biti kolateralna žrtva u ratu protiv terora (New York Times Book Review)

Trijumf ljudskosti u kaosu (New Yorker)

***

Naslov: Dnevnik iz Guantanama
Autor: Mohamedou Ould Slahi
Izdavač: Profil
Godina izdanja: 02/2016
Broj stranica: 342
Uvez: Meki
ISBN/EAN: 9789533134765

Još tekstova ovog autora:

     In memoriam - Napustio nas je veliki Željko Senečić
     Promicati kulturu milosrđa
     Državni novac udruzi Željke Markić koja negira ljudska prava
     Hanuka
     Opravdano postojanje Nove ljevice
     Predlažemo Vladi RH da obešteti žrtve logora HVO-a
     Valja opet pročitati Tuđmanove izjave o BIH i HVO
     Kolinda Grabar-Kitarović prezire Haški sud i hvali ratnog zločinca
     Silovanu se ženu viktimizira i u miru
     Svjetski dan siromaha u Vatikanu

> Svi tekstovi ovog autora
  • DNEVNI TWEEt DRAGE PILSELA

  • MOLIMO VAS DA PODRŽITE AUTOGRAF UPLATOM PREKO PAYPAL-A:
  • ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    VRIJEME SUODGOVORNOSTI – ostale emisije

     

  • vrijeme i suodgovornosti

  • Facebook

  • Donacije

  • Cigle

  • ekumena

  • javni servis

  • prometej

  • argentinski roman

  • povratak adolfa pilsela

  • u što vijerujemo

  • fraktura 1