autograf.hr

novinarstvo s potpisom

 
Ukrajina zastava

UKRAJINA ČIM PRIJE U EUROPSKU UNIJU!!

EU zastava

Beethoven i njegova glazba svijetle u mraku nad Europom

AUTOR: Branimir Pofuk / 30.12.2020.
Branimir Pofuk

Branimir Pofuk

Koji vam je svjetonazor ili religija i koje je vaše političko opredjeljenje ili uvjerenje? To mi je pitanje jednom postavio Facebook nudeći mi da svoj osobni profil na toj društvenoj mreži popunim izjašnjavanjem o svojoj svjetonazorskoj i političkoj pripadnosti. Prihvatio sam ponudu i izjasnio se.

Štoviše, to pitanje mi je pomoglo da sam sebi objasnim i rasvijetlim tko su, zapravo, moji bogovi i učitelji. Bez mnogo razmišljanja odmah mi je sinulo što da napišem u te dvije rubrike. Umjesto navođenja bilo koje religije ili filozofskog pravca u svjetonazorskom retku, odnosno političkog usmjerenja, pokreta ili, božesačuvaj, neke konkretne stranke u političkom, ja sam ponosno napisao samo dva imena. Svjetonazor: Bach. Političko opredjeljenje: Beethoven.

Glazbu Johanna Sebastiana Bacha čuo sam prvi put još kao dijete u crkvi. Tada još i ne znajući tko je napisao te note, snažno su me se dojmili ti preludiji koje bi časna sestra orguljašica marljivo navježbala i svirala na kraju svečanih misa na najveće blagdane

Glazbu Johanna Sebastiana Bacha čuo sam prvi put još kao dijete u crkvi. Tada još i ne znajući tko je napisao te note, snažno su me se dojmili ti preludiji koje bi časna sestra orguljašica marljivo navježbala i svirala na kraju svečanih misa na najveće blagdane.

Bilo je to nešto drugačije, dublje, svečanije i uzvišenije od svega što sam do tada čuo da se pjeva ili svira u svijetu oko sebe. Bach je kasnije postao i do danas ostao najuvjerljiviji tumač svih onih osjećaja i misli koje nazivamo vjerom i pobožnošću.

Bachove note s orgulja na koru uvijek su mi predstavljale mnogo izravniju i uvjerljiviju vezu s vječnošću, krajnjim smislom postojanja i nezemaljskom uzvišenoću nego bilo riječi bilo kojeg propovjednika izrečene dolje na oltaru.

Ludwig van Beethoven bio je, pak, spona između nebeskog i zemaljskog, božanskog i ljudskog, otvoreni kanal kojim se ljepota i snaga ideje o svemiru kao vrhunaravnom veličanstvenom redu izravno pretače u krhku ljusku ljudskog uma i duha kao samosvjesna misao o neprocjenjivoj vrijednosti svakog pojedinog ljudskog bića i o čovječanstvu kao kozmičkom sestrinstvu i bratstvu pod zvijezdama.

Dobro se sjećam potresenosti i uzbuđenja zbog Beethovenove Pete simfonije. Imao sam 11-12 godina kada sam nabasao na tu ploču i prvi je put stavio na gramofon u svom domu, a sjećam se i sebe kao još golobradog mladića i svega onog što se uskomešalo u meni kada sam prvi put u Zagrebu ušao u Lisinski.

Bio sam brucoš, došao sam bez karte i čekao pauzu da se uvučem u dvoranu. Veličina i izgled unutrašnjosti glazbenog hrama sama po sebi ostavila je silan dojam. Ali, bio je to opet neki prstić sudbine da prve note koje ću unutra čuti te večeri budu upravo ono silno Beethovenovo “TA-TA-TA-TAAAA”, motiv koji nije slučajno postao signal kojim se za čitavog Drugog svjetskog rata pokorenoj Europi iz Londona javljao BBC.

Svirala je Zagrebačka filharmonija, dirigirao je Lovro Matačić.

Ludwig van Beethoven bio je, pak, spona između nebeskog i zemaljskog, božanskog i ljudskog, otvoreni kanal kojim se ljepota i snaga ideje o svemiru kao vrhunaravnom veličanstvenom redu izravno pretače u krhku ljusku ljudskog uma i duha kao samosvjesna misao o neprocjenjivoj vrijednosti svakog pojedinog ljudskog bića i o čovječanstvu kao kozmičkom sestrinstvu i bratstvu pod zvijezdama

Nekoliko godina kasnije stajao sam na toj istoj pozornici s još stotinjak studentica i studenata Muzičke akademije i pokušavao otpjevati sve note zborske baritonske dionice u finalu Beethovenove Devete simfonije. Ima, naime, onaj jedan trenutak kada se čitav orkestar i zbor pretvaraju u silni vihor koji diže krov dvorane i sve glasove poput roja iskri velikog požara pogoni gore da se stope sa zvjezdanim šatorom nad svim ljudima.

Osjećao sam se u tom trenutku poput malog glinenog ćupa kroz čije bi usko grlo neka ruka htjela odjednom uliti čitav zvjezdani svemirski ocean.

Grlo bi mi se jednostavno stislo od te ljepote i divote. Dalje bih samo zijevao jer se nisam usudio riskirati sramotu da baš jedini u tom zboru budalasto i u suzama ridam umjesto da pjevam.

No, osim glazbe, moj rani “politički” doživljaj Beethovena oblikovala je i ona poznata priča o tome kako je rukom pod ruku šetao s velikim Goetheom ulicama mondenog češkog ljetovališta Teplica kada im je ususret došla neka grofovska svita. Skladatelj je pjesniku rekao neka samo nastavi ravno. “Oni se moraju ukloniti nama, a ne mi njima”, rekao je Beethoven.

Ali, Goethe je izvukao ruku, uklonio se u stranu i ponizno skinuo šešir dok ne prođu njihove visosti, dok je Beethoven, s rukama u džepovim, prošao ravno kroz njih. I doista, plemstvo se uklonilo njemu pozdravljajući ga prijateljski i s poštovanjem. Nakon toga Beethoven je zastao i kad ga je ovaj sustigao rekao Goetheu: “Pričekao sam vas samo iz poštovanja prema vama i divljenja vašem djelu, ali vi iskazujete ovim ljudima više poštovanja nego što ga zaslužuju”.

Njemačka književnica Bettina von Arnim ovu je anegdotu najvjerojatnije izmislila pišući dvadeset godina kasnije o susretu Beethovena i Goethea koji se zaista dogodio 1812. u Teplicu. Priča ipak nije bez osnova jer je Beethoven pišući svom izdavaču doista predbacio Goetheu da se neprilično svom geniju spušta na razinu frivolnih zabava i kurtoazije mondenog lječilišta.

Goethe je, pak, u pismu prijatelju o Beethovenu napisao: “Njegov talent je zapanjujući. Nažalost, njegov karakter je neukrotiv i premda nije sasvim u krivu kada ovaj svijet smatra nepodnošljivim on ga tim svojim stavom ne čini nimalo ugodniji, ni drugima, ni sebi”.

Svijet se mijenja nagore, ali Oda radosti je i dalje trijumf ljudskosti (…) Kakav bi tek bio svijet bez njega? Sretna vam Beethovenova godina

Doista, premda je bio obožavan od ljubitelja glazbe i ostalih glazbenika Beča i Europe s kraja 18. i početka 19. stoljeća, Beethovenu zbog njegove naravi i samosvijesti život nije bio nimalo ugodan ni lak. Ali, zato je krčio put i ostavio zvjezdani trag naraštajima umjetnika i ljudi iza sebe.

Čovječanstvo nije postalo ništa bolje. Dvadeseto stoljeće donijelo je nezamislive strahote, najvećim dijelom potaknute upravo od Beethovenovih sunarodnjaka.

Ali, kada treba obilježiti barem kratkotrajne trijumfe slobode i ljudskosti, primjerice prije trideset godina nad srušenim Berlinskim zidom, svira se i pjeva njegova Deveta simfonija. Njegova je Oda radosti himna zajednice država i naroda kojoj i mi danas pripadamo.

Da, svijet i Europu dijele novi zidovi, a mnogi bi svoje državice, pa i čitav kontinent ogradili logorskom bodljivakom žicom. Utoliko više Beethoven i njegova glazba ostaju kao putokaz i kao crvena raketa ispaljena u mrak kao poziv u pomoć i signal opasnosti.

Kakav bi tek bio svijet bez njega? Sretna vam Beethovenova godina.

 

(Prenosimo iz Večernjeg lista gdje je kolumna naslovljena: Beethoven i njegova glazba svijetle u mraku nad Europom poput signalne crvene rakete).

 

UKOLIKO VAM SE TEKST DOPADA I VOLITE NEZAVISNO I KVALITETNO NOVINARSTVO, VI MOŽETE PODRŽATI AUTOGRAF PA I NAJMANJOM MOGUĆOM UPLATOM NA NAŠ RAČUN, POZIVOM NA BROJ 060 800 333 ILI SLANJEM SMS PORUKE NA 647647 UZ KLJUČNU RIJEČ DEMOS. HVALA! ZA VIŠE INFORMACIJA KLIKNITE OVDJE.

Još tekstova ovog autora:

     Andrej Plenković i HNK Zagreb
     Debakl u Afganistanu: sve je služilo nezasitnom profitu
     Pogorelić protiv pandemije zaborava umjetnosti i ljudskosti
     "Misa Mediterana" je blasfemija i dekadencija. Ali ne škodi
     Oplakati sve mrtve je ljudski, a biti radostan božanski
     Good Fest u Drnišu: prilika da (opet) budemo ljudi
     Utrka milijardera u svemiru
     Nigdje se publiku i umjetnike ne maltretira kao u Hrvatskoj
     Srećom, život i svijet nisu tako jednostavno crno-bijeli
     Vojni neboder "Vukovar" kao otirač i kamuflaža HDZ-a

> Svi tekstovi ovog autora
  • DNEVNI TWEEt DRAGE PILSELA

  • MOLIMO VAS DA PODRŽITE AUTOGRAF UPLATOM PREKO PAYPAL-A:
  • ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    ARHIVA – VRIJEME SUODGOVORNOSTI

    VRIJEME SUODGOVORNOSTI – ostale emisije

     

  • vrijeme i suodgovornosti

  • Facebook

  • Donacije

  • Cigle

  • ekumena

  • javni servis

  • prometej

  • argentinski roman

  • povratak adolfa pilsela

  • u što vijerujemo

  • fraktura 1